Vimbldon, izjednačen kao nikada do sada: Federer, Nadal, Đoković i mnogi drugi u poziciji da pišu istoriju!
Cilj je nikada privlačniji – tačnije za 7% više podsticajan u odnosu na prethodnu sezonu, i sada je izražen u impozantnih 34 miliona britanskih funti, od kojih će pobednicima muškog i ženskog singla, dublova i mešanih dublova pripasti po 2,250,000, zatim 450,000 i 110,000 funti sterlinga.
Naravno, za neke kojima se uspeh na Vimbldonu ne ogleda isključivo u novcu – biće zanimljivo videti da li će Rodžer Federer uspeti da po deveti put osvoji najvažniji trofej u istoriji tenisa i time postane tek četvrti grač kome je to pošlo za rukom na nekom od Grend Slem turnira.
Time bi se impresivni Švajcarac primakao na korak do deljenja trećeg mesta sa Štefi Graf po broju osvojenih najvažnijih trofeja u profesionalnom tenisu (sada na 20, Grafova na 22, iza Sereninih 23 i Kortinih 24), i barem malo odmakao od zahuktalog Nadala (17).
Od prisutnih igrača u ovogodišnjem Glavnom žrebu muškog singla – tek u danima pred početak mečeva oslabljenim odustajanjem Mareja, Čunga, Bautiste Aguta, Dolgopolova – najinteresantniji u smislu ostvarenja “nečeg posebnog” je naš Novak Đoković, koji bi eventualnom pobedom 15. jula po četvrti put izašao na pobednički balkon zgrade centralnog terena impozantnog kompleksa u predgrađu Londona i označio konačni povratak na šampionski nivo posle skoro tačno 2 godine “traženja” i prevazilaženja posledica povrede ruke.
Spomenutog Nadala bi pobeda u Vimbldonu posebno obradovala i zbog činjenice da bi time izjednačio rekord Bjorna Borga i treći put osvojio Rolan Garos i Vimbldon u istoj godini – i to posle 10 celih godina od prvenca u ovom registru (2008, 2010 i možda sada). Čak i ako to ne uspe, ali se domogne šesnaestine finala, Nadal će ostati svetski broj 1, dok bi Federerova konačna pobeda i Rafin poraz pre toga označio još jednu promenu na vrhu teniske lestvice u njegovu korist ove godine.
U slučaju da bilo ko od ove dvojice osvoji titulu za 2 nedelje od sada, to bi ujedno označilo i drugi najduži niz po broju osvojenih Grend Slemova koji je ovaj par osvojio (sada – 7, a od 2005 do 2007 – čak 11).
Karijerno važni uspeh bi obradovao i navijače Čilića i Del Potra – koji bi slavili dugo očekivanu drugu Grend Slem titulu, a 21-godišnji Saša Zverev bi postao drugi najmlađi igrač u istoriji tenisa (posle osamnaestogodišnjeg zemljaka Borisa Bekera) koji bi podigao pobednički trofej na Vimbldonu.
Istorijski gledano, pobednici Vimbldona su imali znatno više uspeha u odbrani titule u Londonu (do sada 18 puta) nego li u Parizu (17), Njujork (12) u ili Melburnu (13), pa bi Rodžerova pobeda ujedno povećala ovu “prednost”. Ovogodišnji nastup Felicijana Lopeza na Vimbldonu će ujedno biti i njegov rekordni – čak 66 uzastopni na Grend Slem turnirima, dok će Federer preteći legendarnog Džimija Konorsa na vrhu liste sa 20 uzastopno odigranih turnira u Vimbldonu (19 za Amerikanca, a 18 za Rusa Južnjeg na trećem).
Pogled na gornji - nezvanični “Federerov” - deo žreba u muškom singlu –– nešto veći izazov njegovom glavnom nosiocu ne predviđa pre četvrtog kola (verovatno Medvedev – koji je bukvalno počistio “heroja” Halea Ćorića bez izgubljenog seta) ili četvrtfinala (Anderson ili Kveri, obojica veliki serveri, uz nešto raznovrsniju igru Južnoafrikanca u polju).
Da bi se Čilić našao u polufinalu protiv Federera, trebalo bi da održi svoj aktuelni visoki nivo igre i ne dopusti eventualnim glavnim konkurentima Raoniću ili Izneru da kapitalizuju na bilo čemu više osim sjajnim servisima. Igrač koji bi mogao najprijatnije da iznenadi u tom delu žreba je Grk Stefanos Cicipas, koji bi protiv ponovo opasnog Stena Vavrinke (ubedljiv protiv oscilirajućeg bugarina Dimitrova) mogao da potvrdi svoj izuzetan potencijal – i na travi.
Iako su mnogi požurili da proglase donji – tj. “Rafin” deo žreba za znatno lakši i povoljniji za najveću uzdanicu srpskog tenisa Đokovića, osnovna analiza sugeriše sasvim drugačiji zaključak. Tim, Kačanov, Verdasko, Edmund, Nišikori, Džumhur, braća Zverev, Del Potro, Šapovalov, Gofen, Švarcman, Edmund, Čekinato, Fonjini i konačno Nadal su igrači koji su ove godine ostvarili rezultate koji im daju za pravo da osećaju visok nivo samopouzdanja – još važniji pred nastup na najbržoj podlozi ATP turneje.
Apsurdno bi bilo preskočiti Kirijosa, koji je upravo na Vimbldonu prvi put pokazao teniskom svetu da je pretendent na mesto broj 1 na ATP rang listi pre 4 godine, a Tiafo, Fric, Marterer, Šardi, Per i Simon bi “još jednom pobedom više” mogli značajno da poremete prognoze koje favorizuju neke druge igrače.
Za Đokovića, susret sa Edmundom u trećem, Timom u četvrtom kolu i Sašom Zverevom u četvrtfinalu predstavlja veoma izazovan “hod po trnju” protiv nekih od najvećih mladih zvezda svetskog tenisa, a izazov polufinala protiv Nadala ili Del Potra (ako dođe to te faze u žrebu) prilika da pokaže da je uspeo da “sredi glavu” i efikasno realizuje šanse koje će stvoriti za sticanje rane prednosti protiv dotadašnjih protivnika, ili pak za završetak meča u situaciji stečene prednosti (nasuprot iskustvima protiv Čekinata i Čilića).
No, Novaku će zapravo svaki meč biti skoro podjednako važan – jer makar on bio i protiv slabijeg protivnika – konačni cilj neće biti da on bude dobijen, već da se ne potroši previše snage u realizaciji prednosti i šansi da se isti okonča brzo, brže i ubedljivo. Svaka takva pobeda će našem asu podići samopouzdanje i ojačati pobedničku, ako ne i šampionsku auru – i na takvog Đokovića bi valjalo računati u pogledu najviših dostignuća na Vimbldonu 2018 – ako uspe da dođe do druge nedelje (bez većih komplikacija).
U ženskom singlu – mogućnost da Halep ili Voznjaki (prva i druga nositeljka) po prvi put osvoje VImbldon je sigurno veća nego ikada do sada. No, dug je put do takvog uspeha ove godine – makar i bio obeležen takvim konotacijama – jer na njemu ima toliko puno igračica koje mogu da potvrde svoje pređašnje uspehe ovde (Serena i Venus Vilijams, Muguruza, Kvitova, Šarapova, Kerber, Kiz, Konta) ili otvore novu etapu u njihovim karijerama do sada najboljim rezultatima u Vimbldonu ove sezone – poput Garsije, Gergeš ili Karoline Pliškove. Ako ovo zvuči previše prosto kada je ženski tenis u pitanju – svakako i jeste – jer je žreb već prvog dana ostao bez četvrte, pete, šesnaeste, devetnaeste, dvadeset prve i trideset prve nositeljke – među kojima je bila i finalistkinja ovogodišnjeg Rolan Garosa – Sloun Stivens.
Muški dubl će biti uskraćen za prisustvo velemajstora braće Brajan – prvi put u poslednjih 20 godina (povreda Boba) – i iako je Džek Sok “uleteo” da zakrpi američku kombinaciju bivših osvajača turnira sa Majkom. Najviše treba očekivati od dva austrijsko-hrvatska para (Marah / Pavić i Peja / Metkić), te kolumbijaca Kabala i Fare, sjajnih Kontinena i Pirsa, Džejmija Mareja i Soareša, svefrancuskog dubla Erber / Mau i drugih nosilaca i branilaca prošlogodišnje titule Kubota i Mela.
U turniru u kome ne treba očekivati previše iznenađenja – što ne znači da ga neće obeležiti fenomenalan tenis u ovom formatu – spomenuti Sok i Majk Brajan, Dodig i Ram, Marero i Verdasko i Bopana i Rožer Vaslen bi sigurno doprineli neizvesnosti u pogledu konačnog ishoda, možda stigavši i do četvrtfinala turnira u muškom dublu.
U ženskom dublu, skoro podjednake šanse za osvajanje trofeja i podele spomenutih 450,000 funti bi trebale da imaju prve nositeljke Mladenović / Baboš, dva češka super dubla (Krejčikova / Siniakova i Hlavačkova / Stricova) i kineskinje Čen (iz Tajpeha) i Peng (iz matice). Drugi “kineski” miks Čen / Jang, Bertens i Larson i Bertens / Šurs bi mogle da se nađu u rubrici “iznenađenje” i u završnoj fazi turnira – jer su to timovi koje krasi bogato dubl iskustvo, uspesi i izuzetna uigranost.
Uz žal što je Endi Marej istupio iz žreba (uz šaljivu ali možda i uskoro ostvarivu ponudu da stoji na raspolaganju bilo kome kao trener u narednih nekoliko nedelja) i time poremetio radost onih koji su isčekivali pojavu “velike četvorke” u jednom Grend Slemu posle toliko dugo vremena – primereno je smatrati da je tek započeti Vimbldon jedan od onih koji će na jedinstven način spojiti kvalitet i iznenađenja.
Brojno brojno prisustvo najvećih teniskih asova u proteklih 10 godina i aspiracije onih koji čine “novi talas belog sporta” u svih 5 konkurencija – pravi su recept za 14 nezeboravnih dana vrhunskog tenisa na slikovitim terenima ikoničnog SW 19.
(Ekskluzivno za Telegraf.rs sa Vimbldona – Vuk Brajović)
Video: Vladan Milojević se obratio novinarima nakon dobijanja nagrade
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
sax
Naravno da svi volimo Noleta ali realnost je da je isuviše fizički slab za Vimbldon....
Podelite komentar