KVALIFIKACIJE: Bosanci, Englezi, Španci i Rusi putuju u Brazil, Grci i Portugalci u baražu! (VIDEO)

Goilim Vedada Ibiševića u 68. minutu reprezentacija BiH savladala Litvaniju u Kaunasu 1:0 i obezbedile prvo mesto u G grupi ispred Grčke koja je takođe osvojila 25 bodova, ali ima mnogo slabiju gol razliku. U Azerbejdžanu izabranici Fabija Kapela odigrali 1:1 sa domaćinima i obezbedili prvo mesto ispred Kristijana Ronalda, Nanija i ostalih portugalskih asova

• 8

Evropske kvalifikacije za Svetsko prvenstvo u Brazilu zvanično su završene, i sada je kristalno jasno ko će direktno u Južnu Ameriku, a ko mora da šansu traži u baražu.

Belgijanci, Italijani, Nemci, Holanđani i Švajcarci odranije su obezbedili vizu za SP, a njima su se pridružili Bosna i Hercegovina, Rusija i branilac titule svetskog šampiona, Španija.

Bosanci i Rusi i Španci sami su odlučivali o svojoj sudbini i iskoristili šansu da se nađu na Mondijalu, Bosanci po prvi put.

Selekcija BiH u Kaunasu imala je impozantnu podršku od oko 8.000 navijača. Bosanci su dugo lomili otpor Litvanaca, u 63. minutu gol Lulića poništen je zbog ofsajda, a u 68. Vedad Ibišević donosi veliku radost četi Safeta Sušića. Posle prodora Salihovića i asistencije s desne strane, Ibišević je skoro neometan sa četiri metra savladao golmana Litvanije.

Do kraja rezultat se nije menjao i Bosna i Hercegovina se plasirala na Mondijal u Brazilu kao prva, a možda ostane i jedina selekcija, od reprezentacija nastalih raspadom Jugoslavije.

Grcima nije mnogo trebalo da povedu protiv Lihtenštajna, već u sedmom minutu Salpingidis je doveo domaćine u vođstvo. Tek u 81. minutu viđen je drugi pogodak, mrežu je zatresao Karagunis.

Rusiji je bod garantovao ostvarenje cilja, a čak i u slučaju poraza mogli su do Brazila, jer su Portugalci bili neubedljivi protiv Luksemburga. Širokov je  od 16. minuta doveo Ruse u vođstvo u Azerbejdžanu, a izjednačio je Javadov u 90, uprkos tome što su domaćini od 73. minuta ostali sa igračem manje, posle isključenja Medvedeva.

Trofejni stručnjak Fabio Kapelo tako će se drugi put naći na Mondijalu, u Južnoj Africi 2010. predvodio je Engleze.

Danci su napunili mrežu malte, 6:0, izbili na drugo mesto u B grupi, iza Italije, ali neće videti ni baraž, a kamo li Brazil, jer su najslabija drugoplasirana ekipa u evropskim kvalifikacijama.

Hrvati kao što su i očekivali idu na popravni, a uz njih tu su još Šveđani, Rumuni, Island, Portugal, Grčka.

Krizu u igri Hrvatske potvrdio je poraz u Škotskoj. Domaći su golovima Snodgrasa i Nejsmita zadali udarac selektoru Igoru Štimcu, protiv kog se veći deo hrvatske javnosti okrenuo nakon poraza od Belgije.

Belgija u poslednjoj utakmici nije zabeležila pobedu. Vels je uspeo da odoli "đavolima", koji su poveli preko De Bruina u 64. minutu, ali je Remzi u završnici doneo 1:1.

Španija je sa 2:0 protiv Gruzije obezbedila vizu za Brazil, dok će Francuzi posle pobede od 3:0 protiv Finske ići u baraž.

Crnogorci su se neslavno oprostili od Brazila, pošto ih je nadigrala Moldavija - 5:2.