NAMEŠTANJA U EKS-JU: U Hrvatskoj nameštao i Srbin, Evropol u CG?
Na spisku zemalja u kojima su se nameštali fudbalski mečevi, Evropol je od 380 takvih utakmica 18 smestio u Hrvatsku i po sedam u Bosnu i Hercegovinu i Sloveniju, dok na "crnoj" listi bar za sada nema Srbije, Makedonije i Crne Gore od bivših jugoslovenskih republika.
Hrvatski mediji preneli su izjavu izvršnog predsednika tamošnjeg fudbalskog saveza Damira Vrbanovića, inače jednog od potpredsednika Komisije za klupska takmičenja UEFA, da Hrvatska mirne duše čeka izveštaje Evropola, jer je sve svoje grehe isplatila aferom "Ofsajd", i da izuzev tih 12 procesuiranih utakmica hrvatske fudbalske lige (HNL), nema dokaza o novim nameštaljkama.
- Za Hrvatsku je to završena priča. Tu nema ništa novo, sve utakmice vezane su uz aferu "Ofsajd". Policijske podatke nemamo niti znamo ko je "Ofsajd" pokrenuo, ali najgore je što će gledaoci sada početi da sumnjaju u sve - kaže Vrbanović.
Uz konstataciju portala "Index" da gledaoci odavno sumnjaju u regularnost takmičenja, dodaje se i da je Vrbanović pogrešio u računanju, s obzirom na Evropolov podatak da je 18 utakmica namešteno u Hrvatskoj.
U aferi "Ofsajd", koju je pokrenulo nemačko tužilaštvo, dokazana je neregularnost osam utakmica hrvatske fudbalske lige HNL, dok u slučaju preostale četiri inkriminirajuća ideja nije do kraja uspela. U procesu u kom je osuđen Ante Šapina dokazano je da su Zadar i Hajduk 2009. godine odigrali nameštenu prvenstvenu utakmicu. Ukupno je reč, dakle, o 13 utakmica, a pet ih nedostaje do broja 18, koji je objavila italijalianska "Gazeta".
Međutim, Evropolovi podaci idu do sezone 2000/01, a "Index" pretpostavlja da je hrvatska policija imala saznanja o nameštenim utakmicama u HNL-u u svrhu profita na kladionicama.
"Jutarnji list" saznaje da se u tom konkretnom slučaju iz 2001. godine, takođe, spominju braća Šapina, koji će i desetak godina kasnije sačuvati reputaciju predvodnika "kladioničarske mafije" od Balkana, preko Berlina, sve do Azije. Taj detalj jedan je od mnogih koji se pominju u Evropolovim izveštajima.
U njima se, prema dostupnim informacijama, spominju i "tri viđenija pripadnika kriminalnog miljea istočne Slavonije, jedan tada već bivši fudbaler Dinama, preduzetnik iz Srbije i jedan fudbalski sudija. Ta je ekipa, prema policijskim izvorima, u kladionici na Kipru podigla 2,8 miliona evra, kladeći se na broj žutih kartona podeljenih na spornoj utakmici iz sezone 2000/01. Novac su podelili u Berlinu i investirali ga u buduće poslove.
CRNA GORA SPOKOJNA, ALI DVA KLUBA SU SUMNJIVA?
Fudbalski savez Crne Gore (FSCG) nije dobio nikakvu povratnu informaciju iz Evropola, kao što, uostalom, o detaljima policijske istrage nisu upoznate ni međunarodne fudbalske instutucije.
- FSCG podražava akcije Evropola, ali nismo upoznati o čemu se radi detaljno. Verovatno će Evropol obavestiti UEFA, a onda ona nacionalne saveze, tako da čekamo da vidimo o čemu se radi - rekao je za TV "Vijesti" portparol FSCG Ivan Radović.
Kako se i u Crnoj Gori za sada sve svodi na nezvanične i poluzvanične informacije medija, "Dan" je u sredu objavio da Evropol vodi istragu i u Crnoj Gori, a nezvanično saznaje da su pod sumnjom dva crnogorska kluba. Radović nije želeo da komentariše nezvanične informacije, ali je naveo da je crnogorski savez spreman da sarađuje sa svim istražnim organima, pišu "Vijesti".
(Telegraf.rs / Foto: Tanjug / AP)
Video: Trojka Kostića uz zvuk sirene protiv Krke
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.