GENSEK RADA: U Srbiji je problem svest navijača, a ne starost!
Odluka Zajednice prvoligaša da se od sledeće sezone na stadione u vreme odigravanja mečeva iz fudbalske elite NE puštaju lica mlađa od 16 godina donosi nam niz kontroverzi. Prema slovu Zakona o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama svi mlađi od 16 leta, bez pratnje roditelja, neće moći uživo da gledaju i navijaju.
Miodrag Žuća Janković, generalni sekretar Zajednice prvoligaša, u izjavi za Telegraf kaže da će se zakon "rigoroznije poštovati, ali da na dušu pisaca ide odluka".
- Nama je svaki navijač potreban. Pa i ta dečica. Uostalom, bolje je da budu na stadionima nego na ulicama. Opet, ne želimo da ispaštamo zbog huligana i lica kojima stadioni služe za nenormalno ponašanje - rekao je Janković.
Ovaj zakon nije nov, a kako ćete prepoznati lice mlađe od 16 godina kada ono nije u obavezi da nosi, recimo, ličnu kartu?
- Ko ne bude imao ličnu kartu neće moći da kupi ulaznicu.
Jedna punoletna osoba može da kupi nekoliko ulaznica... Uostalom, veliki broj klubova ni ne naplaćuje karte.
- Zakon je odavno napisan i, slažem se, vreme je da se napravi red na našim stadionima. Opet, ovo je pitanje za zakonopisce.
Odgovor na pitanje i dalje nemamo, a Midorag Janković dodaje da očekuje da se pronađe "neko rešenje".
- Deluje da se zakonopisci nisu mnogo trudili već su prepisali većinu stvari. U mnogim zemljama u Evropi deca bez pratnje roditelja ne mogu na stadione. Čini mi se da će redarska služba imati dodatni posao jer će morati da zaustavlja i vizuelno procenjuje ko koliko ima godina. Ukoliko posumnjaju u nekoga zatražiće dokumenta na uvid - rekao je Janković.
Igra brojki ili statistika kaže da fudbalske utakmice u kompletnom sistemu takmičenja u Srbiji prati prosečno 500 gledalaca od kojih je oko 300 maloletno! Ipak, pojedini klubovi odavno primenjuju zakon pa na njihovim utakmicama na tribinama i nema dece ispod 16 godina bez pratnje.
- U Ivanjici tako postupamo već dve godine. Pri kupovini ulaznica popisujemo brojeve ličnih karata - rekao je Zoran Ristić, generalni sekretar Javora.
Zakon se poštuje i u Kragujevcu gde "ista pravila" važe za utakmice svih kategorija...
- Ovaj zakonski akt se dugo poštuje. I na utakmicama mlađih kategorija lica ispod 16 godina, bez pratnje roditelja ne mogu da gledaju utakmicu. Na takve mečeve se ulazi grupno, kao škola, uz asistenciju trenera - rečeno nam je u kragujevačkom Radničkom.
Beogradski "velikani" Partizan i Zvezda imali su sličan komentar - "koncentrisani smo samo na revanš mečeve kvalifikacija", dok su nam u Radu rekli da će "ispuniti sve što se od njih traži".
- Na Banjici su se i pre ulaznice prodavale uz ličnu kartu. Sa navijačima smo dogovorili novi vid saradnje. Pokušaćemo da napravimo propusnice ili nešto slično tome kako bismo u svakom trenutku znali ko je na tribinama - rekao nam je Nenad Popović, generalni sekretar "građevinara".
U Radu nemaju problema sa najavom rigoroznijeg poštovanja pravila iako su svesni da ih navijači mnogo koštaju, jer su u prolećnom delu Superlige zbog njih platili kazne u visini pet miliona dinara.
- Što se ulaska lica mlađih od 16 godina tiče ono će biti organizovano tako što će jedan stariji, bez obzira na to da li je roditelj ili punoletno lice pored svog broja lične karte upisivati i osnovne podatke lica za koje će, da tako kažemo, odgovarati. Međutim, ima mnogo gorih stvari od zabrane ulaska licima mlađim od 16 godina. Mi moramo da promenimo svest navijačima. Da probamo da promenimo način navijanja. Ni u Engleskoj se mnogi klubovi nisu bavili huliganima već ljudima koji su došli da gledaju fudbal. Huligani su izolovani. Njima se ne pridaje nikakva pažnja, a televizije koje puštaju snimke nereda suočene su sa velikim kaznama. U toj Engleskoj se, osim u izuzetnim situacijama, sedi na utakmicama. I to je zakon - dodao je generalni sekretar Rada.
(D. Ješić)
Video: Navijači PSV-a "grme" na Marakani
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.