TRUDNOĆA: Šest stvari koje smete da radite dok čekate bebu
Jedite suši
Iako živa riba nije nešto što se kod nas u preteranoj meri jede, ipak nije loše da znate da, ako vas već uhvati neutaživa žudnja za čuvenim japanskim specijalitetom, vi smete sebe da počastite jednom porcijom. Naravno, da bi izbegli štetne mikrobe, suši jedite isključivo u proverenim restoranima, ili ga kupite zaleđenog u supermarketu.
Sunčajte se
Nema razloga da svih devet meseci provedete u debelom hladu! Samo pazite da na kožu redovno nanosite dobrane slojeve losiona za zaštitu od sunca sa faktorom većim od SP 30. Takođe, da ne biste dehidrirali, pijte dovoljne količine vode.
Farbajte se
U pramenovima je spas! Ovakav način bojenja kose nije štetan, jer boja ne dodiruje teme. Čak i kod klasičnog farbanja, isključivo bojama biljnog porekla, rizik da naškodite bebi je veoma nizak. Ipak, pričekajte da prođe prvih 12 nedelja trudnoće tokom kojih će se razviti nervni sistem vašeg deteta.
Letite avionom
Ako nemate komplikacija u trudnoći, avionom možete da letite sve do 36. Nedelje trudnoće. Za svaki slučaj, nakon 28. nedelje posavetute se sa svojim ginekologom. Tokom leta trebalo bi da se krećete što je više moguće i u sebe unosite dovoljne količine tečnosti.
Sir je u redu
Prilikom konzumacije većine vrsta sireva izlažete se riziku od listerioze, koja bi ozbiljno mogla da naškodi vašoj bebi. No, pasterizovane sireve, koji su bez kore, slobodno možete jesti. Isto tako, ako je sir pravljen od kuvanog mleka ili pečen, ubijene su sve bakterije. Dakle, pohovani kačkavalj ili pečeni meki sir definitivno dolaze u obzir.
Ništa bez kafe
Ključno je da se tokom trudnoće ograniči unos kafe u organizam, pa nemojte da to bude više od 200 mg, odnosno dve šoljice na dan. Još bolje, prebacite se na kafu bez kofeina. Ukoliko unosite previše ovog sastojka vaša beba mogla bi da se rodi sa nedovoljnom telesnom masom.
(MojeZdravlje.ba)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Smart
Ovaj tekst nipodastava intelekt buducih majki. Da je makar zabavan ili saljiv u pravom smislu reci kad vec nije edukativan. Medjutim evo prilike da sledeci tekst na tu temu bude nesto stvarno interesantno. Kakav je uticaj upotrebe konoplje u trudnoci? Mozda odgovorite na jos konkretnija pitanja. Kakav je uticaj na jutarnje mucnine i apetit. Onda uticaj na fetus i kasnije na dete u odrastanju. Bilo bi dobro da informacije podkrepite izvorima koje ste koristili. A za kafu, letenje avionom , jedenje susija, i ostale trivijalne stvari, svi cemo lepo da se snadjemo.
Podelite komentar