Na anti-bebi piluli ste? Imamo loše vesti!
Nažalost, oralna kontracepcija, koliko god da je dobra u prevenciji neželjene trudnoće, ne sme da se koristi dugi niz godina, jer predstavlja rizik za karcinom mozga. Kako se pokazalo boli pet od hiljadu žena
Dugogodišnje korišćenje kontraceptivnih pilula može da udvostruči rizik od karcinoma mozga, pokazalo je najnovije istraživanje, ali danski naučnici ističu da je u realnosti šansa da žena oboli od takve bolesti izuzetno mala.
Naučnici su koristili zdravstvene podatke iz Danske da bi uporedili 317 žena kojima je dijagnostikovan glioblastom - najčešći i najagresivniji tumor mozga, sa 2.126 zdravih žena, koje su bile stare izmedu 15 i 49 godina, piše "Dejli Mejl".
Žene koje su koristile oralnu ili vaginalnu (intrauterinu) hormonalnu kontracepciju imale su 50 odsto više šanse da obole od karcinoma mozga od žena koje to nisu koristile. Rizik se pak povećavao na 90 odsto kod žena koje su jedan od kontraceptiva koristile pet ili više godina.
Glioblastom se najčešće povezivao s upotrebom progestogena, jer se rizik kod korišćenja tih hormona povećavao za skoro tri puta. Stručnjaci ističu da je šansa da žena oboli od raka mozga otprilike 5 u 1.000, dok se korišćenjem oralnih kontraceptiva smanjuje rizik od razvoja raka jajnika.
Profesor statistike, Kevin MekKonvej s Open univerziteta je izjavio da su zbog plašenja o mogućim zdravstvenim rizicima koje donose kontracepcijske pilule, mnoge žene prešle na manje pouzdane oblike kontracepcije ili su potpuno prestale da je koriste. Prema njegovim rečima, to je povećalo broj abortusa i izložilo žene zdravstvenim rizicima koje sa sobom nose trudnoća i abortusi, a koji su uopšteno govoreći mnogo veći od smanjivanja rizika zbog kojih su se žene klonile pilule.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Vučić: Rekonstrukcija Vlade od marta do juna, sa nekima da se pozdravimo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.