Šta zaista određuje vrednost novca - i zašto se zlatom merila vrednost?
Željko Milićević je stručnjak za kripto valute i u svojim tekstovima će anm pružiti širu sliku i bolji uvid u svet digitalnog, ali i konvencionalnog novca.
U svom prvom tekstu, Željko otkriva kolika je zaista realna vrednost novca.
Zlatna podloga je prilično "gušila" i sprečavala vlade zemalja i privatne banke da stvaraju inflaciju i da puštaju u opticaj količine papirnog novca koje nemaju podlogu u plemenitim metalima kao što su srebro i zlato.
Evo nekih činjenica koje su nastupile kao proizvod ukidanja ionako restriktivne zlatne podloge koju je dolar imao do 1971.
Ričard Nikson je 15. avgusta 1971. godine ukinuo zlatnu podlogu i na taj način potpuno obezvredio novac! Verovatno da velika većina nije tada ni naslutila u kom smeru će se kretati ekonomija i kakve konsekvence će to imati na budućnost. Jednoj manjoj nekolicini je uvek i isključivo, bitan profit.
Francuska je neposredno pre ove odluke Niksona značajno smanjila rezerve dolara kupujući za njih zlato od vlade SAD i to se pokazalo kao jako pametan potez.
Manja grupa ekonomskih teoretičara zagovara tvrdnju da se zlatni standard morao ukinuti jer je za vreme njegovog trajanja pokazao dosta manjkavosti i nedostatka.
Evo nekih činjenica koje su nastupile kao proizvod ukidanja zlatne podloge:
Vršena su istraživanja na uzorku od 15 zemalja u period 1950 - 1994, prosečna godišnja inflacija u vreme važenja zlatne podloge bila je do 1,7%, a nakon njegovog ukidanja inflacija je bila prosečno 11,4%.
Činjenica je da je zlatna podloga limitirala samovolju države uvodeći joj ograničenje na nekontrolisano štampanje novca, a samim tim smanjuje samovolju i moć centralnih banaka da manipulišu količinom i vrednošću emitovanog novca.
Današnji sistem emitovanja novca bez realnog pokrića, daje mogućnost vladama da tako finansiraju spoljnotrgovinske i budžetske deficite skoro pa u nedogled...
Još jedna u nizu činjenica ide u prilog gore navedenom. Kada je predsednik Nikson ukinuo zlatnu podlogu, 1971 inflacija u SAD je bila 3.3%, već 1975 porasla je na ogromnih 13,3% godišnje, i taj trend se nastavlja...
Statistika je poražavajuća, od 1971 do 2010. Američki dolar je izgubio 82% od svoje vrednosti usled inflacije odnosno konstantnog doštampavanja od strane Federalnih Američkih Rezervi (FED-a)
Evo kako je to bilo u ne tako davnoj nam istoriji, kraljevini Srbije. Za vreme Prvog svetskog rata - 1915 godine kada je Srbija bila potpuno okupirana, a ekonomija na kolenima i devastirana, uprkos tome, vrednost dinara je ostala nepromenjena - 1 dinar je vredeo 0,88 franaka.
Naravno, vrednost dinara je ostala takva jer je Srbija imala dovoljne rezerve zlata i srebra, u savezničkim trezorima, da pokrije svaki dinar koji je bio u opticaju. I to je rezultiralo stabilnošću dinara.
Takođe, rizici izbijanja sve češćih ekonomskih kriza, kako globalnih tako i nacionalnih, bili bi u znatnoj meri smanjeni da je zlatna podloga ostala na snazi, bar u nekom obliku.
Kako nastaje novac:
Sve su brojnije inicijative da se vrati zlatni standard. Međutim to zahteva ozbiljne reforme, povlačenje velikog dela novca iz opticaja što bi izazvalo značajna pomeranja u privredi, recesiju itd... Ponovila bi se situacija SAD iz 1930 tzv. Great Depression!
Na koji naćin se ovoj samovolji centralnih i nacionalnih banaka može stati na put?!
Zašto u sve većem broju ekonomskih krugova, kriptovalute nazivaju novim digitalnim zlatom? Pozabavićemo se tom temom u nastavku...
(Telegraf.rs)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Petar
Ni pre Nixona Amerika nije imala pokriće dolara u zlatu. Nixson je samo potvrdio realnost ...
Podelite komentar
Pro
Amerka je ukinula Zlatni stanard 1971 samo da bi lakse manipulisala svetom, nametnuvsi dolar(bez pokrica) kao "svetsku valutu". Omogucivsi samo sebi manipulisatnje i mesetarenje,a time i svoj enormni razvoj... Kraj Amerike (onakve kakvu znamo) bice ukidanje Dolara kao sredstva medhunarodne trgovine medju najrazvijenijim zemljama... Kada krene vracanje americkih dolara u Ameriku to ce za njih znaciti Kraj. Pre tiga ce drzave sirom sveta mirati da nastave sa povlacenjem zlata iz anerickih trezora. Pokrice novca u zlatu je bio nacin zastite obicnih gradjana,srednjeg sloja od ropstva multinacionalnim kompanijama (sto je danas realnost) i citavog sveta od Americkog lopovluka..
Podelite komentar
Ćorloilo Ćorlo Pk
Svetski manipulatori teže da novac po svetu postane - "mrtvo slovo na papiru"! ;-) ;-)
Podelite komentar