VESELIN JEVROSIMOVIĆ: Prednosti 5G mreža koje bi trebalo da se pojave 2020. godine

  • 0

Veselin Jevrosimović, predsednik kompanije Comtrade, je u svojoj kolumni u "Informeru" ove nedelje pisao o mobilnim mrežama pete generacije koje  će doneti neverovatne mogućnosti. U nastavku pročitajte ovonedeljnu kolumnu.

VESELIN JEVROSIMOVIĆ: Nešto što je do nedavno smatrano naučnom fantastikom, danas predstavlja našu svakodnevicu!

"Sva čuda modernog tehnološkog razvoja o kojima pišem na ovim stranama - uključujući mobilne uređaje, automatizovane kuće budućnosti, pametni sistem saobraćaja sa automobilima bez vozača, naprednu medicinsku i sportsku opremu, robote i „internet stvari“ - podrazumevaju neprekidnu i brzu vezu sa internetom, po pravilu bežičnu. Ako govorimo o upotrebi pametnih telefona, računara i tableta, onda su postojeće mobilne mreže dovoljno brze i pouzdane. Sa druge strane, da li biste sistem koji mora da reaguje trenutno i u svakom momentu, a od koga zavisi bezbednost ljudi, prepustili konekciji sa prekidima u radu, nestabilnom brzinom protoka i ograničenom dostupnošću?

Tu na scenu stupaju mreže pete generacije (5G), koje bi prema nekim planovima trebale da uđu u upotrebu oko 2020. godine, a koje karakterišu brzine prenosa podataka od 10 gigabita u sekundi, prelazak sa jedne bazne stanice na drugu bez gubitka veze ili usporenja, mnogo bolja globalna pokrivenost i generalno značajno unapređena efikasnost i pouzdanost. O detaljima ove tehnologije govorio sam pre nekoliko meseci, ali se takođe postavlja pitanje kakve bi sve posledice po IT industriju mogla da izazove pojava mreža koje su čak 100 puta brže od današnjih.

Foto: Promo Foto: Promo

Najpre, moglo bi se desiti da postojeće fizičke konekcije (optički kablovi) potpuno nestanu i da zaista počnemo da živimo u bežičnom svetu telekomunikacija. Uostalom, u nekim delovima planete mobilne mreže već zamenjuju telefonsku i internet infrastrukturu. Dalje, 5G mreže bi trebalo da budu „pametne“ na način da svoje ponašanje i karakteristike prilagođavaju nameni, odnosno da tačno znaju koji uređaji i kako ih koriste, ali i globalno dostupne u svakom delu sveta. Sve nabrojano otvara širok prostor za mnogo inovacija i alternativnih namena o kakvima je još pre sto godina razmišljao Nikola Tesla."

Najnovije vesti iz sveta kompjutera, igrica, mobilnih telefona, gedžeta možete pratiti i na našoj Facebook stranici!

(Telegraf.rs / Izvor: Informer)

Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA