Da li grmljavina može da sprži televizore, kompjutere i mobilne telefone?

  • 18

Da li isključujete kompjutere i televizore tokom grmljavine? Ukoliko ne praktikujete to, trebalo bi da počnete.

OLUJNI VETAR, GRAD I GRMLJAVINA: Tokom dana tropske vrućine, a uveče se čuvajte VREMENSKIH NEPOGODA!

Naime, odavno je poznato da udari groma i česti nestanci struje mogu izazvati kvarove, ili potpuno uništiti neke elektronske uređaje.

Napon struje koja "protiče" kroz kuću nije uvek konstantan. Nekada se desi da on padne ili naglo skoči, a u tim situacijama najviše trpe upravo elektronski uređaji. Nagli skokovi u naponu nazivaju se strujni udari i oni traju barem tri nanosekunde, a na njih mogu uticati brojni faktori, među kojima su i udari groma.

Sam nestanak struje može izazvati problem na hard disku ukoliko on u tom trenutku zapisuje neki veoma bitan fajl za operativni sistem, ali sam hardver neće doživeti nikakvu štetu. Međutim, nagli skokovi napona su glavni krivci za fizičke kvarove na elektronskim uređajima.

Foto: Profimedia/Cartes News Foto: Profimedia/Cartes News

Primera radi, kod nas je standardni napon struje 220 volti, a udari groma mogu da oslobode napon od čak nekoliko miliona volti, što znači da postoji šansa da ukoliko on udari u vašu kuću ili negde blizu, bukvalno sprži neki od uređaja koji je u tom trenutku uključen.

Elektronski uređaji ne mogu da izdrže ovako visoke napone, pa ukoliko se desi da ih sprži grom, znajte da ne postoji nikakva šansa da se oni poprave.

Jedina zaštita je da isključite sve uređaje tokom velikih oluja iz utičnice. Na taj način ćete biti 100 odsto sigurni da se vašem televizoru ili računaru neće ništa dogoditi.

Foto: Tanjug/AP/The Telegraph, John Badman Foto: Tanjug/AP/The Telegraph, John Badman

Takođe, bitno je napomenuti da ukoliko u vašoj kući nestane struje, prilikom njenog dolaska nikako odmah ne uključujete televizore i računare barem nekoliko minuta dok se napon ne stabilizuje.

Što se tiče mobilnih telefona, na njih gromovi nemaju uticaja. Struju ovim uređajima obezbeđuju baterije koje imaju zaštitu od gromova.

Najnovije vesti iz sveta kompjutera, igrica, mobilnih telefona, gedžeta možete pratiti i na našoj Facebook stranici!

(Telegraf.rs / Izvor: makeusof.com)

Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boki

    23. maj 2015 | 09:33

    Nije dovoljno samo "ugasiti" uredjaj nego je potrebno iskljuciti ga iz mreze. Dok je kompjuter, monitor, televizor... ukljucen u struju i nije iskljucen prekidac visokog napona, on je i dalje ukljucen jednim delom, samo ne radi, ali ima stuje u njemu, odnosno povezan je sa elektricnom mrezom. Najbolje je imati produzni kabl sa vise uticnica i prekidacem. Jednostavnim klikom na njega gasi se sve sto povezano preko tih uticnica i onda su uredjaji bezbedni. Tu se mogu povezati kompjuter, ruteri, punjaci, zvucnici, tv i audio uredjaji.

  • Mile

    23. maj 2015 | 10:31

    Može i preko telefonske linije, za kablovsku nisam siguran..

  • Zla devojčica

    23. maj 2015 | 09:01

    Ljude više plaši jer "telefoni i druga tehnika privlače grmljavinu" pa ih isključe čim naiđe sivkasti oblak.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA