Evo koliko radnici zarađuju svojim IT kompanijama

  • 4

Skala prihoda i zarada u velikim IT kompanijama koju je objavio "Wall Street Journal", pokazuje koliko svaki zaposleni doprinosi svojoj kompaniji. Verovatno možete pretpostaviti koje tri kompanije se nalaze u samom vrhu. Naravno, u pitanju su Apple, Google i Microsoft.

Svaki od 80.000 zaposlenih u Apple-u, toj kompaniji u proseku doprinosi sa po 461.200 dolara zarade, odnosno sa čak 2,12 miliona dolara prihoda.

Sledeći je Google sa 270.500 dolara zarade po zaposlenom i 1,25 miliona dolara prihoda

Podaci za fiskalnu 2013. godinu pokazuju da u Microsoft-u svaki zaposleni doprinosi sa 220.800 dolara zarade, kao i sa 786.400 dolara prihoda. Iako je rezultat znatno bolji od onoga što ostvaruju Orakl i IBM, koji su inače orijentisani na poslovni sektor, analitičari veruju kako bi Microsoft mogao da ostvari bolju efikasnost uz otpuštanja.

Veruju kako je prava mera, posebno nakon akvizicije Nokijinog odeljenja smanjenje radne snage od 10 odsto.

Najnovije vesti iz sveta kompjutera, igrica, mobilnih telefona, gedžeta možete pratiti i na našoj Facebook stranici!

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Zoran

    14. jul 2014 | 16:30

    Najveci prihodi se ostvaruju otpustanjem zaposlenih. Jos veci bi bili kad ih ne bi placali (jer poslodavcu je najveci trosak radnik) a zaposljavali novi. Tako bi se smanjila nezaposlenost

  • Biznismen

    15. jul 2014 | 01:57

    Zorane, ne lupetaj. Otpuštanje može da smanji delilac privremeno ali košta jako puno. Ovo nisu lako zamenljivi ljudi. Otpuštanje zahteva plaćanje otpremnine (mislim da se tako kaže na srpskom), troškova za nalaženje novog zaposlenog, troškova obucavanja novog zaposlenog i gubitka produktivnosti u međuvremenu. Pritom ostali zaposleni postižu manje jer pokrivaju obaveze za koje nisu obavezno stručno i "gube vreme" obučavajući nove u onim poljima u kojima mogu. Jedan deo toga može da se upotrebi da se umanji porez ali ostali efekti ostaju.

  • Ministar

    16. jul 2014 | 07:29

    Brate radim ko KONJ.....toliko ne zaradim ni za firmu a za sebe smesno je i govoriti koliko i to nocnu smenu.....kad vidim kako i sa kolikim ciframa se gadjaju ,dodje mi da eksplodiram!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA