Evo zbog čega Candy Crush Saga izaziva zavisnost (FOTO)

  • 1

Internet igrica "Candy Crush Saga" u kojoj je cilj složiti slatkiše po bojama, postala je kao droga za mnoge igrače širom sveta. Svaki dan Candy Crush igra 93 miliona ljudi, a kupovinom života i pomoći za prelazak nivoa dnevno se preko "slatkiša" akumulira 800.000 dolara. Kako piše britanski "Gardijan", ta aplikacija "udara" na poznate slabe tačke mozga, što igrače tera da igraju bez prestanka.

Pola milijarde ljudi preuzelo je ovu aplikaciju, a kompanija King Digital Entertainment je zahvaljujući Candy Crush-u samo prošle godine zaradila 568 miliona dolara, po podacima koje prenosi "Njujork tajms". Tajna zavisnosti od ove igrice je jednostavna. U pitanju je iluzija da imamo kontrolu nad nivoima koji postaju sve teži.

Igrica je jednostavna, može da je igra i predškolac, a sve što je potrebno je da sastavite tri slatkiša iste boje. Iz nivoa u nivo, stvar se komplikuje i igrači stalno dobijaju različite zadatke. Na početnim nivoima, igra nas "pušta" da s lakoćom obavimo zadatak, zbog čega osećamo zadovoljstvo. Mozak zbog tog zadovoljstva oslobađa hemijsku supstancu dopamin, neurotransmiter koji je ključan u zavisnostima, ali i za učenje.

"Navlačenje" na Candy Crush dešava se na isti način kao "navlačenje" na slot mašine, mami nas činjenica da je nemoguće predvideti pobedu ili poraz, ali nekako se pobeđuje taman toliko često da nas namami da se ponovo vratimo.

Poseban "stimulans" za Candy Crush je i ograničenje broja života: kad pet puta ne pređe nivo, igraču praktično iscuri vreme. Zato nikad nije zadovoljan i hoće još. Igrači su zato spremni da plate da igraju još, a kreatori igrice zadovoljno "trljaju ruke". Nije slučajno ni to što u Candy Crush-u po bojama ređamo baš slatkiše, hrana se često koristi za prikaze u kockarskim igrama, jer njeni prikazi izazivaju pozitivne asocijacije.

"Gardijan" zaključuje da je Candy Crush igrica ipak za većinu bezopasna, osim u nekoliko bizarnih slučajeva u kojima su majke zaboravljale da pokupe decu iz škole, jer nisu mogle da prestanu da igraju.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA